Na co należy zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora?

Niewątpliwie najistotniejszą cechą potencjalnego rekuperatora jest skuteczność odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Obecnie produkowane rekuperatory wyposażone są w różnego rodzaju wymienniki ciepła (m.in. krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy, glikolowy, rurka ciepła), które charakteryzują się różną sprawnością odzysku ciepła. Najwydajniejsze urządzenia generują sprawność odzysku przekraczającą 90%. Warto również sprawdzić jaką moc generują wentylatory, co również w przyszłości będzie przekładać się na koszty eksploatacji systemu wentylacyjnego. W budynkach zamieszkałych warto zainteresować się również poziomem hałasu emitowanego przez rekuperator – zagwarantuje to nam, że urządzenie nie będzie uciążliwe.

Przed wykonaniem projektu warto zastanowić się nad miejscem montażu rekuperatora. W tym momencie należy przewidzieć sposób jego montażu – wyróżniamy wersje stojące, podwieszane oraz do montażu na dachu budynku.

Warto wybierać rekuperatory wyposażone w system by – passu.  Jest  to obejście wymiennika, gdy odzysk ciepła jest niewskazany, tj. negatywie wpływałby na komfort użytkowników. Przykładem może być tutaj okres letni, gdzie nagrzane powietrze z pomieszczeń dodatkowo dogrzewałoby strumień powietrza zewnętrznego.

Rekuperator używany w naszym klimacie powinien być wyposażony w nagrzewnicę powietrza. Generalnie rozwiązania są dwa – nagrzewnica elektryczna i nagrzewnica wodna. Jeśli posiadamy źródło ciepła (kocioł) to raczej skupmy się na nagrzewnicy wodnej. Należy przy tym pamiętać, że moc nagrzewnicy musi być dobrana do warunków klimatycznych, wydajności urządzenia wentylacyjnego oraz źródła jej zasilania.

Podczas zakupu sprawdźmy również, jakie możliwości ma sterownik i automatyka systemu. Bardzo przydatne są funkcje płynnego ustawienia mocy wentylatorów oraz programowania tygodniowego, gdzie możemy obniżyć wydajność układu w porach nocnych, co przełoży się na oszczędności eksploatacyjne oraz sprawi, że instalacja będzie niesłyszalna.

Warto również sprawdzić układy filtracyjne jednostki. W części urządzeń podczas serwisu musimy wymienić całe kasety filtracyjne, łącznie z ramkami. W niektórych natomiast wystarczy wymienić samo płótno filtracyjne, które można kupić w większych arkuszach i odpowiednio przycinać, co pozwoli nam oszczędzać na kosztach serwisowania.

Artykuły w tej kategorii

Scroll to Top