Ogrzewanie podłogowe to niskotemperaturowy system centralnego ogrzewania. Główną przewagę nad tradycyjnymi grzejnikami zawdzięcza tym, że 70% energii przekazywane jest do otoczenia za pomocą promieniowania, a tylko 30% poprzez konwekcję. W praktyce pozwala to nam utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę o 2 st.C niższą, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych grzejników konwektorowych, przy zachowaniu takiego samego odczuwalnego komfortu cieplnego. W skali roku oznacza to niższe o 10-15% koszty na ogrzanie budynku.

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • Bardzo optymalny dla organizmu rozkład temperatur w pomieszczeniu:  cieplej na dole, chłodniej w okolicach głowy. Równomierny poziom temperatury w każdym miejscu w pomieszczeniu – brak zjawiska zbyt wysokiej temperatury w okolicy grzejnika.
  • Ogrzewanie jest niewidoczne, co pozwala nam dowolnie aranżować wnętrza pomieszczeń.
  • Jest to idealne rozwiązanie przy współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (kotłami kondensacyjnymi, instalacjami solarnymi, pompami ciepła.
  • Nie występują zjawiska prądów konwekcyjnych. (cyrkulacja kurzu lub tzw. „zjawisko przypiekania”)
  • W związku z tym, że instalacja ogrzewania podłogowego w znacznej części jest zakryta, producenci do jej wytworzenia korzystają z materiałów najwyższej jakości.
  • Cieplejsza powierzchnia podłogi poprawia krążenie i zapobiega powstawaniu efektu „zimnych stóp”.

 

Wady ogrzewania podłogowego:

  • Maksymalna zalecana moc cieplna przy ogrzewaniu podłogowym wynosi 80-100W/m2. Wynika to z faktu maksymalnych dopuszczalnych temperatur podłogi w odniesieniu do komfortu oraz przeciwwskazań zdrowotnych. Według normy DIN470 maksymalne temperatury podłogi nie powinny przekraczać:

- 27 st.C w miejscach stałej pracy ludzi w pozycji stojącej

- 29 st.C w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych

- 33 st.C w strefach krótkiego pobytu ludzi (np. łazienki)

- 35 st.C w tzw. strefach brzegowych, czyli w pasie 0,5-1m bezpośrednio graniczącym ze ścianami zewnętrznymi

  • W przypadku większego zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu, należy zastosować układ mieszany, czyli wspomagany przez tradycyjne grzejniki konwekcyjne.
  • Podczas projektowania instalacji ogrzewania podłogowego należy znać rozmieszczenie elementów wyposażenia wnętrza, które podczas eksploatacji będą ograniczały działanie systemu. Będziemy dzięki temu mieli do obliczeń efektywną powierzchnię grzejną w danym pomieszczeniu, co pozwoli nam odpowiednio skorygować moc cieplną powstałej instalacji. W związku z wysychaniem syfonów nie zaleca się również prowadzenia instalacji ogrzewania podłogowego bezpośrednio pod wanną, czy prysznicem.
  • Nie wszystkie materiały używane do wykończenia powierzchni podłogi nadają się do współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego.
  • Brak możliwości bezinwazyjnego dokonania zmian w instalacji po wykończeniu podłogi.

Zapraszamy do skorzystania z szybkiej i bezpłatnej wyceny.

Projekt i doradztwo budowlane

Dobierzemy zawsze najbardziej optymalne rozwiązanie.

Montaż i dostawa materiałów

Starannie przemyślana i wykonana instalacja to bezawaryjna praca przez długie lata.

Serwis i przeglądy okresowe

Posiadamy niezależną ekipę serwisową, która dokona przeglądu i naprawy urządzeń sprawnie i fachowo.